Новини

Це один з жіночих пам’ятників. Фонтан-пам’ятник. Я навіть можу показати – ось так стояла дівчинка і тримала коло. Хочу навіть такий віршик написати – тримала коло, цвіло усе довкола. 0:25

Так емоційно краєзнавець Ігор Байдак описує один із фонтанів обласного центру, на місці якого нині височіє камінь-символ початку міської історії. «Дівчина з обручЕм», як нерідко називали між собою фонтан містяни, складала єдину композицію з містком неподалік.

Ігор БАЙДАК – краєзнавець: Ф4 – 0:44 Це місце для тих, хто тут народився і виріс, це була візитівка міста. Тут завжди – як на морі ходять фотографи з папугами – тут завжди були фотографи наші. І будь-хто з гостей міста обов’язково мав собі фотокартку на згадку про те, що був у Хмельницькому. 0:56

Під час розмови  Ігор пригадав іще кілька жіночих пам’ятників, встановлених у нашому краї.

Ігор БАЙДАК – краєзнавець: В Чемерівцях є єдиний в Україні пам’ятник медсестрі, в Божиківцях Деражнянського району є пам’ятник вчителю, а якщо врахувати, що у нас більшість вчителів – жінки. Будемо рахувати, що це теж, в якійсь мірі, пам’ятник жінкам. 

Один із найбільш відомих монументів із жіночим характером – це встановлена у самому осерді Хмельницького скульптурна композиція «Віра. Надія, Любов». Її автор-  нині покійний Народний художник України Микола Мазур. З його дочкою Оксаною ми спілкуємося у майстерні. Мисткиня говорить: композиція має глибоке українське коріння.

Оксана МАЗУР – художниця, мистецтвознавець:  Є сонце, символ області, навколо нього – пектораль, калина, лелеки, птахи – усе переплетено, як в думах. Перша назва цього монумента – «Пісні Подільського краю» 

А ще Оксана розповіла: нереалізованим залишився бАтьків задум створити пам’ятник Матері. Це мала бути вилита із металу звичайна сільська жінка з великою веретою-«парашутом» за плечима. Саме з таким часто ходили у середині минулого століття. Микола Мазур казав: у своїх веретах ці жінки переносять долю.

Оксана МАЗУР - художниця, мистецтвознавець: Ці жінки привозили сюди своїх дітей, віддавали їх навчатися Вони у тих веретах вигодовували не одне покоління хмельничан, які стали потім депутатами, науковцями, наповнили це місто, стали його інтелігенцією, не інтелігенцією, робітниками. Вони завдячують своїм існуванням саме цим жінкам. 

Ще один пам’ятник вважає за доцільне встановити Ігор Байдак – це пам’ятник Матері солдата.

Ігор БАЙДАК – краєзнавець: Я навіть йому місце знаю. Це сквер зліва біля філармонії. Там дуже затишне місце. Це був би пам’ятник кожній жінці. І, в першу чергу, тим – звичайно, не дай Бог, що втратили своїх синів. Їхні сини – Герої. І це матері-герої. Оце було б добре. І це був би справді жіночий пам’ятник.

Офіційно, за даними відділу охорони пАм’яток історії та культури, в області нараховують усього один пам’ятник жінці, що знаходиться під охороною держави – говорить керівник підрозділу Сергій Шпаковський. Це пам’ятник у Слобідці-ШЕлехівській Анні Ахматовій. Ще один – пам’ятник Лесі Українці у Полонному – виносять на консультативну раду: вносити чи не вносити його до реєстру.

Сергій ШПАКОВСЬКИЙ – завідувач відділу охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області: 0:36 На жаль, гендерна політика що за Російської імперії, що за Радянського Союзу – і тому так мало встановлено саме жінкам. Надіємося, що зараз в політиці відіграють вагому роль, творять в літературі, історії, мистецтві, то років через 30 їх буде набагато більше. І не тільки в нашій області, а взагалі по Україні. 

Поділитись у соціальних мережах:

Лише авторизований користувач має можливість залишати коментарі на сайті "Поділля-центр"

  • Авторизація на сайті
     

Template Settings

Color

For each color, the params below will be given default values
Blue Dark_Blue Cyan Purple Green Tomato Yellow

Body

Background Color
Text Color

Spotlight10

Background Color

Footer

Note: Layout Contact-Us is applied only for menu Contact Us and menu About Us.
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Besucherzahler